Aparaty do fotografii portretowej
Różne okazje, jak święta, rodzinne wydarzenia, a czasem po prostu piękna pogoda, zachęcają licznych entuzjastów fotografii do utrwalenia tych chwil, a przede wszystkim – uchwycenia na zdjęciu swoich najbliższych. Niezależnie, czy kieruje nami chęć uwiecznienia wyjątkowych okazji, emocji wymalowanych na twarzy członków rodziny w czasie świętowania, czy też po prostu mamy zacięcie artystyczne i chcemy wykonać wyjątkowe portrety, to pragniemy, aby te fotografie były jak najlepszej jakości.
Do portretów jednak przyda się odpowiedni sprzęt. Jaki aparat będzie najlepszy do tego, aby wykonać zdjęcia, na których model będzie intrygować i budzić ciekawość?
Jaka kategoria sprzętu będzie najlepsza?
Na rynku jest wiele różnych aparatów, które dają szerokie możliwości realizacji artystycznych marzeń o pięknych fotografiach portretowych. Trzeba jednak się zastanowić nad tym, jak bardzo zależy nam na efektownych zdjęciach. Choć dostępne są różne zaawansowane kompakty, to bardziej opłacalna jest czasem inwestycja w lustrzankę ze średniej półki i odpowiedni obiektyw, które zapewnią dużo wyższą jakość przy niższym nakładzie finansowym.
Należy też zwrócić uwagę na format matrycy. Jeśli jesteśmy jedynie fotografami-hobbystami, to możemy spokojnie postawić na matrycę APS-C. Natomiast chcąc wykonywać bardziej profesjonalne zdjęcia, zdecydowanie lepiej jest wybrać aparat z matrycą pełnoklatkową.
Czym powinien charakteryzować się aparat, by wykonać piękny portret?
Co charakteryzuje dobrze wykonany portret? Czy bardziej emocjonują nas zdjęcia, gdzie głębia ostrości jest duża, oprócz pierwszego planu wyraźnie widać całe tło, czy raczej wolimy fotografie, na której ostra jest tylko sylwetka fotografowanej osoby? Większość zapewne zgodzi się z tym drugim twierdzeniem.
Ważne jest więc, aby posiadany przez nas sprzęt gwarantował ładne rozmycie tła. Stąd też, obok samego aparatu, ważny jest obiektyw. Nasze urządzenie powinno również doskonale odwzorowywać kolory i detale, które chcemy uchwycić na fotografii i gwarantować jak najmniejsze zaszumienie. Tylko wtedy bowiem zdjęcie, a tym bardziej portret, staje się naprawdę warty uwagi.
Warto też wspomnieć o autofocusie. Nie zawsze bowiem portretujemy ludzi – jest wielu entuzjastów fotografowania zwierząt, a te nie należą do cierpliwych modeli. Mając więc sprawny system AF, który potrafi uchwycić ostrość w warunkach słabszego oświetlenia, nie błądzi i ostrzy zawsze na cel w krótkim czasie, będziemy w stanie wykonać więcej ciekawych fotografii naszych pupili.
Aparaty, które warto wziąć pod uwagę
Przedstawmy sobie dwa przykładowe modele liderów rynku, które są najciekawsze z perspektywy entuzjastów i zawodowców poszukujących aparatu do fotografii portretowej.
Canon EOS 6D MARK II
Canon 6D Mark II jest jednym z najciekawszych wyborów, jakie są dostępne na rynku. Aparat doskonale sobie radzi w słabych warunkach oświetleniowych, dzięki czemu można uzyskać ciekawe efekty na portretach (z zacienioną jedną stroną twarzy lub w klimatycznym, ciemnym pomieszczeniu). 6D Mark II oferuje również doskonałą ostrość zdjęć, dzięki 26,2 megapixelowej matrycy, a także zaawansowanemu procesorowi obrazów DIGIC 7. Pełna klatka sensora gwarantuje idealne odwzorowanie detali, które pojawią się na portrecie.
6D Mark II pozwala również na wykonywanie fotografii w trybie HDR. Niewielu fotografów uważa ten tryb za odpowiedni do portretów, jednak może on dawać ciekawe efekty. Tym bardziej, że wielu entuzjastów, jak i profesjonalistów, uważa, że najważniejsze w portretach są oczy, a te będą efektownie podkreślone dzięki zastosowaniu tej technologii.
Dla tych, którzy chcą przede wszystkim chwytać ulotne emocje na twarzach swoich modeli, aparat oferuje doskonały system automatycznego ostrzenia, który składa się z 45 punktów krzyżowych. Rewelacyjnie również spisuje się w warunkach słabego oświetlenia. Pełną specyfikację aparatu można zobaczyć na stronie Canon EOS 6D Mark II.
NIKON D7500
Nikon D7500, obok ergonomii i wygody w użytkowaniu, oferuje możliwość wykonania najpiękniejszych zdjęć. Dzięki 20,9 megapixelowej matrycy Dx, rezygnacji z filtra dolnoprzepustowego i procesorowi EXPEED 5 gwarantuje ostre i przyjemne dla oka fotografie. D7500 doskonale również radzi sobie w słabszym oświetleniu, umożliwiając sprawne fotografowanie (tj. bez szumów i z odwzorowaniem detali) nawet przy ISO 3200. Brak artefaktów i doskonałe wyniki w kategorii dynamiki tonalnej to też gwarancja wiernego odwzorowania barw. Wykonanie więc eleganckich portretów w najróżniejszych warunkach oświetleniowych jest jak najbardziej możliwe.
Aparat doskonale również sobie radzi z wyostrzaniem, praktycznie nie tracąc detali ujęcia. Podobnie jak prezentowany wyżej Canon oferuje również pracę w trybie HDR, gwarantującym efektowne portrety. Użytkownik do dyspozycji oferuje również kolejną opcję – EFFECTS, dzięki której możemy podbić kolory, skupiać ostrość w centrum kadru, jak i wykorzystać wiele innych ciekawych efektów.
Fotograf do dyspozycji dostaje również szybki i sprawnie działający w ciemnościach autofocus. System AF składa się z 51 pól, a po złapaniu ostrości na wybranym obiekcie, będzie sprawnie go śledzić. Tym samym – Nikon D7500 może być świetną opcją właśnie dla tych osób, które portretują zwierzaki. Zainteresowani tym aparatem mogą przeczytać o nim więcej na stronie o lustrzance Nikon D7500.
Aparat, obiektyw, a także ćwiczenia
Obok aparatu i dobrze dobranego obiektywu, ważne jest też ćwiczenie z wykonywaniem portretów. Jak w przypadku każdej fotografii, liczy się przemyślana kompozycja, a wiele innych czynników, które rzutują na efekt.
Na podstawie 1opinii naszych klientów