3 najlepsze lustrzanki do 3000 zł
Wiele osób, marzących o tym, by rozpocząć przygodę z fotografią z przytupem lub też rozwinąć swój warsztat, marzy przede wszystkim o zakupie odpowiedniego sprzętu. Często jednak ograniczenie stanowi koszt nabycia nowego aparatu, a także szeroka oferta producentów, która laików może wprowadzać w konsternację.
Chcąc ułatwić wybór, prezentujemy trzy najciekawsze na rynku lustrzanki, które idealnie się spiszą w rękach każdego fotoamatora, a jednocześnie oscylują w okolicach 3 tys. złotych. Za tę cenę bowiem można kupić solidne body, które zapewni satysfakcjonującą pracę w najróżniejszych warunkach.
Doskonały aparat dla początkujących i zaawansowanych
Jako pierwszy na tapecie ląduje Canon EOS 800D
Należy do średnio zaawansowanych lustrzanek, które spełniają wygórowane oczekiwania entuzjastów fotografii. Jest to stosunkowo młoda konstrukcja, gdyż jej premiera miała miejsce w 2017 roku, a jej niewysoka cena i doskonałe parametry z pewnością będą powodem do zadowolenia.
Świetne zdjęcia nawet przy wysokiej czułości ISO
Charakterystycznym dla tego aparatu jest przede wszystkim fakt, że uchwytywane zdjęcia cechują się świetnym odwzorowaniem detali i niską ilością szumów. EOS 800D ma to zagwarantowane dzięki połączeniu matrycy APS-C CMOS z 24.2 megapixelami efektywnymi z procesorem obrazu DIGIC 7.
Zdjęcia cechują się niskim poziomem szumów do czułości ISO 3200, dzięki czemu nawet w ciemnym pomieszczeniu wykona się ciekawe, pełne detali i kolorów fotografie. Świetnie się spisuje też system odszumiania, dając odpowiednio ostre i wyzbyte zakłóceń zdjęcia.
Bardzo dobry system AF
Drugim atutem tej lustrzanki jest też system autofocusa, charakteryzujący się wysoką ilością trafień i błyskawicznością ostrzenia w najróżniejszym świetle (m.in. dzięki pomocy krótkich błysków wbudowanej lampy). Moduł AF jest wyposażony w 45 punktów, z czego wszystkie są krzyżowe.
Z drugiej strony mamy też automatyczne ostrzenie w trybie LV. EOS 800D został wyposażony w autorską technologię Canona – Dual Pixel, dzięki której ostrzenie w trybie podglądu jest precyzyjne i szybkie.
Łatwość i intuicyjność obsługi
Warto również wspomnieć o przyjaznym rozlokowaniu przycisków, co pozwala z łatwością znaleźć najpotrzebniejsze opcje tuż pod palcem. Z kolei czytelne menu jest przyjazne także dla początkujących osób. Dopełnienie stanowi odchylany i obrotowy dotykowy ekran, charakteryzujący się wysoką jakością obrazu i powłoką antyodblaskową.
Doskonały sprzęt dla zaawansowanych fotoamatorów
Wszyscy entuzjaści fotografii, którzy chcieliby rozwinąć warsztat niewielkim kosztem, z pewnością zainteresują się możliwościami, jakie oferuje Canon EOS 77D.
Ma on kompaktowe wymiary, zbliżone do tych, jakie oferują bezlusterkowce. Cechuje się też dobrym wykonaniem, a także głębokim, wygodnym gripem. Co jeszcze stanowi o jego sile?
Mnogość uchwyconych detali
Canon EOS 77D jest o półkę wyżej względem prezentowanej 800D. Stąd też nie dziwi fakt, że jeśli chodzi o poziom zaszumienia fotografii, oferują podobne możliwości, przy czym 77-ka gwarantuje lepsze odwzorowanie detali nawet do czułości ISO 6400. Osiągnięto to przez zastosowanie 24.2 megapixelowej matrycy APS-C, również współpracującej z procesorem DIGIC 7.
To połączenie gwarantuje, że reprodukcja szczegółów sięga nawet poziomu chwalonej lustrzanki Canon 80D, cieszącej się wyjątkowym uznaniem wśród fotografów. Barwy na uchwyconych fotografiach są wierne tym, które fotograf widzi przed sobą, podobnie zresztą, jak kontrasty.
Satysfakcjonujący tryb filmowania
Aparat oferuje nagrywanie filmów w Full HD, co dla wielu fotoamatorów jest wystarczające. Najważniejsze jest jednak to, że w trybie manualnym pozwala na kontrolę wszystkich najważniejszych parametrów – przysłony, czasu naświetlania i czułości ISO. To zaś umożliwia uzyskanie atrakcyjnych, kinowych efektów, które oszczędzą czas przy postprodukcji, a także będą robiły niesamowite wrażenie na odbiorcach. Warto też wspomnieć – EOS 77D ma możliwość rejestrowania filmów poklatkowych!
Dobre tempo pracy
Na plus trzeba ocenić też tempo pracy. Aparat jest gotowy do działania niemal od razu po włączeniu go. Trudno też zauważyć jakieś większe przycięcia w czasie pracy. W trybie seryjnym zaś nie ma problemu z utrzymaniem deklarowanej przez producenta prędkości 6 klatek na sekundę. Zadowala też praca modułu AF, który łapie ostrość w czasie nie dłuższym niż pół sekundy. Słowem – 77-ka jest naprawdę szybka!
Aparat, na który warto dołożyć
Choć przekroczymy tu granicę 3000 złotych, to zdecydowanie warto. Nikon D7200 bowiem jest urządzeniem, które jest warte swojej ceny. Wykorzystuje matrycę formatu DX i 24.2 megapixelową matrycę, współpracującą z EXPEED 4, gwarantując szybką i bezproblemową pracę. Całość zaś została zamknięta w solidnym korpusie, wyprodukowanym ze stopu magnezowego, gwarantując tym samym wytrzymałość w najróżniejszych warunkach.
Szeroka rozpiętość dynamiki tonalnej
Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, to że Nikon w D7200 pozbył się filtru dolnoprzepustowego. Możemy więc cieszyć się świetnym uszczegółowieniem obrazu nawet w najciemniejszych i najjaśniejszych polach fotografii, wykonanych na najniższych czułościach ISO. Warto też wspomnieć, że ten Nikon gwarantuje relatywnie niewielką ilość szumów do czułości ISO 1600, a i przy wyższych ustawieniach gwarantuje przyjemne dla oka ziarno.
Zaawansowany czujnik RGB
Samodzielna kompensacja ekspozycji dla amatorów fotografii jest żmudnym procesem. Wykorzystanie natomiast możliwości, jakie daje 3D Color Matrix Metering II to pewność, że aparat automatycznie dobierze idealne parametry do wybranej scenerii. Dodatkowo użytkownicy dostają do dyspozycji możliwość korygowania barw (Green, Magenta, Amber i Blue) w każdym programie WB.
Piękne zdjęcia dzięki dodatkowym funkcjom i efektom
W Nikonie D7200 pochwalić należy również funkcję D-Lighting, umożliwiającą modyfikację krzywej tonalnej w JPEG-ach, a także HDR, dzięki której uzyskamy żywy obraz przez automatyczne łączenie dwóch zdjęć, wykonanych w dwóch różnych wartościach ekspozycji.
Nie brakło tu również opcji EFFECTS, dającej do zabawy atrakcyjnych filtrów twórczych. Selektywne kolory, efekty miniatury czy szkic kolorowy uatrakcyjnią każdą fotografię, bez potrzeby stosowania głębszej obróbki na komputerze. To świetne rozwiązanie dla wszystkich entuzjastów, chcących po prostu cieszyć się z wykonywania zdjęć.
Najlepsze lustrzanki dla fotoamatorów
Prezentowane aparaty to zdecydowanie trzy najciekawsze lustrzanki z segmentu amatorskiego. Każde z tych urządzeń jest nie tylko stosunkowo łatwe w obsłudze, ale przede wszystkim zapewnia możliwość wykonania pięknych zdjęć. Fakt, że kosztują relatywnie niewiele, czynią z nich urządzenia na kieszeń każdego amatora, który chce na poważnie zająć się swoją pasją.
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.